Pod nazwą „UAVO Kraków” prowadzimy szkolenia dla operatorów dronów od prawie 2 lat (wcześniej jako instruktorzy w różnych innych szkołach) i na zdecydowaną większość rzeczy mamy w pełni zaplanowaną „od A do Z”. Jednym jedynym czynnikiem losowym jest pogoda, ale i z nią w większości przypadków sobie radzimy np. zamieniając wykłady na ćwiczenia praktyczne jeśli pogoda dopisuje. Czasem bywa jednak tak, że leje cały tydzień bez przerwy. I tak właśnie było w tygodniu 20 – 24 maja….

Podstawowe szkolenia VLOS do 5kg trwają u nas przeważnie 4 dni – 2 dni teorii i 2 dni praktyki przy liczebności grupy do 6 osób. Z takim zamiarem podeszliśmy również do szkolenia VLOS, które odbyło się we wspomnianym tygodniu maja (20 – 24.05.). Niestety pogoda tym razem nie dopisała. Niemożliwość wykonywania lotów wciąż była niczym w porównaniu z powodzią i podtopieniami, które dotknęły Małopolskę oraz inne regiony kraju.

Wciąż jednak szkolenie praktyczne musi się odbyć, a przesuwanie go na kolejny tydzień niestety tym razem nie było nikomu z naszych Kursantów na rękę. Pobrane urlopy na dni trwania szkolenia i tak przepadły, a niektórych planów zwyczajnie nie da się zmienić. Zakasaliśmy rękawy, założyliśmy ciepłe przeciwdeszczowe kurtki, wysokie nieprzemakalne buty i… ruszyliśmy w teren.

Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r. Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r.

Zaczęliśmy od lotów we środę na naszym polu lotów na południu Krakowa (dzielnica Kliny), ale szybko okazało się, że po 2-3 dniach ciągłych opadów łąka jest tak nasiąknięta, że przypominała bardziej pole ryżowe niż lądowisko… Poza tym – padało cały czas z małymi przejaśnieniami. Byliśmy zmuszeniu operować spod namiotu, a drony zostały szczelnie oklejone w miejscach otworów wentylacyjnych…

Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r.

Czwartek z racji całodobowego deszczu odpuściliśmy w całości. Nadszedł piątek – ostatni dzień tygodnia, a jedynie dwóch uczestników szkolenia zdołało wylatać potrzebny czas nalotu… Stwierdziliśmy, że nie pozostaje nam nic innego jak latać w warunkach, które mamy. I w ten sposób cały deszczowy piątek nasze oklejone taśmą Phantomy dzielnie unosiły się w powietrzu – mimo deszczu i 100% wilgotności powietrza. Zmieniliśmy też miejsce szkolenia praktycznego, by nie stać cały dzień na podmokłej trawie…

Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r. Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r. Szkolenie VLOS MR<5kg - UAVOKrakow.pl - 20-24.05.2019r.

Największy szacunek należy się naszym Kursantom! Agnieszka, Sławek, Dominik, Krzysztof, Marcin i Rafał – mimo ciężkich warunków daliście radę! Z tego powodu mamy dodatkową satysfakcję, że udało się przekazać Wam naszą wiedzę i wskazówki praktyczne stojąc większość w deszczu pod parasolem. Dzięki raz jeszcze i bezpiecznych lotów!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *